Tetőtérbeépítések "jóhiszemű áldozatai"

Elöljáróban, álljon itt néhány mondat a cég bemutatkozásából, saját megfogalmazásában (forrás: doerken.hu):
"Kitűnő minőségű termékek, első osztályú know-how és megbízható szervíz: átfogó szolgáltatásokkal vált a Dörken GmbH & CO. KG az európai építőanyag-piac vezető vállalatává. A DELTA® márkanév alatt már több mint 40 éve gyárt kiváló minőségű termékeket, melyek biztonságot, megbízhatóságot és energiamegtakarítást garantálnak.
A márkanév mögött egy nemzetközi vállalat magasan motivált emberekből álló csapata áll."
Dvorák Andrea, képviselő - Dörken Kft:
- Téli időszakban energiapazarlás!
- Nyári hónapokban elviselhetetlen hőség!
- Átmeneti (őszi-tavaszi) időszakokban a hőszigetelés és a tetőszerkezet elnedvesedése!(A tetőfedés beázása nélkül, a hiányosan, nem szakszerűen elkészített belső oldali pára és légzáró réteg működésképtelensége miatt.)
Tapasztalataim szerint általában ezek a szomorú tények jellemzik a beépített tetőtereket. Sajnos ezeknek a problémáknak a feltárása és megszüntetése nem kevés pénzbe kerül, hiszen a legtöbb esetben csak bontással és újraépítéssel megoldhatók.
Az építkezéseket járva szomorúan tapasztalom, hogy a mai napig nem történt lényeges változás a tetőtér beépítések szakszerűségét és működőképességét, valamint a beépített anyagok minőségét illetően. (Tisztelet a kivételnek, -mert jól működő, minőségi anyagokból megalkotott tetőket is találtam, amikre tulajdonosaik joggal büszkék lehetnek, és elmondásaik alapján nem bánták meg, hogy az építés fázisában egy kicsivel többet áldoztak a minőségi anyagokra és a minőségi munkára.)
Kevés a kifogástalanul működő beépített tetőtér, ahol a nyári forróság ellenére is kellemes, jó közérzetet biztosít a tetőtér kiegyenlített klímája és a téli hónapokban sem kell mélyebben a zsebünkbe nyúlnunk a fölösleges energiapazarlás miatt.
Hogy miért van ez így?
-Ennek több oka is lehet:
1, Az építtetők, beruházók, tulajdonosok úgy gondolják, hogy ez az összeg, amit az építőanyagokon - (az olcsóbb anyagokat és technológiát alkalmazva- a megbízható minőségi anyagok és kiforrott technológia helyett) az építés fázisában megspórolnak, a zsebükben marad illetve másra tudják fordítani.
Ezzel a hozzáállással energiapazarló, rosszul működő rendszereket építünk az magunk és az utókor számára, aminek következményei egyenlőre beláthatatlanok.
2, Talán a tervezők egy része sem fordít kellő figyelmet a megfelelő rétegrend kialakításra, és nem mindig a megfelelő rendszert, agyagokat és méreteket tervezik be.(Pl.: az ellenléc magassága, a hőszigetelés vastagsága, az alátétfólia/alátétfedés, a pára és légzáró réteg anyaga, minősége, élettartama, kiegészítők alkalmazása, stb.)
3, A kivitelezők nagy része nem tudja szakszerűen elkészíteni az alátétfóliázást/alátétfedést, a pára és légzáró réteget, sőt sokan azt sem tudják, hogy az alátétfólia/alátétfedés, a pára és légzáró réteg nem más, mint szigetelésvédelem :- a kőzetgyapot hőszigetelés és a szerkezet védelme.
Mindezzel nem bírálni, csak az eddig feltárt tényeket szeretném megosztani azokkal, akik komolyan gondolják és tudatosan szeretnének jól-működő, problémamentes, energiatakarékos rendszereket tervezni, építeni és használni.
Mi ellen kell védeni a kőzetgyapot hőszigetelést és a szerkezetet?
1, A külső oldalon: A héjazat alá bejutó csapadék, nedvesség és a lehűléskor keletkező páralecsapódás, (por, porhó, csapóeső, páralecsapódás, stb.) valamint a szél kedvezőtlen (hűtő, nyomó, vákuum) hatásai ellen.
2, A belső oldalon: Az épületen belül és a tetőtérben keletkezett, a beltéri meleg levegőben, nagy mennyiségben jelenlévő pára, hőszigetelésbe illetve a szerkezetbe való bejutását egy jól- tömített pára és légzáró réteggel akadályozzuk meg. Ezzel együtt megakadályozzuk a levegőcserét is. (Téli hónapokban a meleg beltéri levegő kiáramlását és a hideg kültéri levegő beáramlását, tehát a tetőtér kihűlését akadályozzuk meg. Nyári időszakban ez a folyamat éppen fordítva játszódna le, így a felmelegedést akadályozzuk meg.)
Jól működő rendszerrel és megbízható, minőségi anyagok alkalmazásával, s mindezt szakszerűen kivitelezve nagyon sok , fűtésre szánt energiát ( és ennek folyton növekvő árát) takaríthatjuk meg.
Néhány konkrét, az eddigi tapasztalataim alapján döntő fontosságú kérdést fogunk a későbbiekben megvizsgálni, azokat a hibákat, amiket leggyakrabban elkövetnek (vagy hagynak elkövetni az építtetők) a tetőtérbeépítések, tetőszigetelések során. Ilyen témáink lesznek, néhány külön részben a különböző rétegrend kialakítások és leggyakoribb hibák, páratechnika a gyakorlatban...stb.