Nobasil FKD S vs. Rockwool Frontrock Max E

Homlokzati, vakolható kőzetgyapot alternatívák...
Kezdetben egyszerű volt a képlet: volt a Rockwool RP-PT és a Knauf FKD. Szinte megegyező műszaki tartalom: egyrétegű szerkezet, nagy testsűrűség és átlagosnak mondható 0,039 W/mK hővezetési tényező. Egy viszonylag szűk piacon - hiszen relatív drága termékekről beszélünk (főleg az EPS rendszerekhez viszonyítva) - nyilván egyik cégnek sem érdeke pusztán az árral kommunikálni.
Nem is váratott sokat magára az áttörés, Rockwool felségjellel megérkezett a homlokzati, vakolható kőzetgyapotok új generációjának első képviselője, a Rockwool Frontrock Max E.
Legfőbb sajátosságai : 0,036 W/mk, 100-110 kg/m3 testsűrűséggel.
A termékkel kapcsolatos tapasztalatok azt mutatják, hogy született egy innovatív termék, elődjeihez képest több előnyös tulajdonsággal. Az inhomogén, kétrétegű keresztmetszet felépítés egy összességében kisebb testsűrűségű, ezért a gyakorlatban is könnyebben kezelhető szigetelőanyag táblát eredményezett, ráadásul úgy, hogy a hővezetési tényezője is erősen javult. Az ezt követő néhány évben egyeduralkodóvá vált a vakolható kőzetgyapotok piacán, műszaki tartalomban és így ár /érték arányban sem akadt versenytársa.
Ez a versenyelőny azonban nem volt sokáig fenntartható, hiszen a többi gyártói is folyamatosan fejleszt, ennek eredménye lett 2010 újdonsága:
Knauf Insulation Nobasil FKD S.
Legfőbb sajátosságai : 0,036 W/mk, 100-110 kg/m3 testsűrűséggel.
Alapvető különbség a két anyag között, hogy míg a Rockwool Frontrock Max E inhomogén, kétrétegű szerkezettel bír, addig a Knauf FKD S maradt egyrétegű. Az új Knauf Insulation termék összes lényeges tulajdonságán javítottak, az említett szerkezeti felépítésen kívül szinte minden műszaki paraméterében megegyezik a Rockwool anyagával. Tehát 100-110 kg/m3 testsűrűség és 0,036 W/mK.
Marad tehát a kérdés, lényeges szempont-e a választásnál a Rockwool Frontrock keményített, kérgesített felső rétege, hiszen ezt lehet egyedül érdemi különbségként felhozni a javára. Illetve az is egy kérdés ezek után, hogy ez valóban előny vagy csak egy marketing eszköz, hasonlóan az 1000 C° plakátokhoz?
Nos, ebben a kérdésben megoszlanak a vélemények, több műszaki szakember szerint a keményített, nagyobb testsűrűségű réteg a kőzetgyapot táblák mechanikai rögzítésénél inkább hátrányt jelent, gyakorlat szerint sok esetben beszakadnak a táblák a tárcsás dűbelek beütésekor. Több olyan vélemény is van a témában, hogy a páradiffúziót sem segíti az a tény, hogy az áramlásnak a kisebb ellenállás felől kell a nagyobb ellenállású, sűrűbb réteg felé haladnia...
Ebben a kérdésben nem tisztünk pálcát törni!
Véleményünk szerint a két anyag azonos minőséget képvisel, megrendelői oldalról a könnyebben és jobb kondíciókkal hozzáférhetőt érdemes választani! Véleményünket alátámasztani az itt is megtalálható Knauf Insulation és Rockwool műszaki adatlapokon leírtakkal illetve kivitelezői gyakorlati tapasztalatainkkal tudjuk.